top of page

MPU pytania podczas rozmowy z psychologiem

Pytania podchwytliwe: Podczas badania medyczno-psychologicznego (MPU) zadawane są również pytania, które tylko pośrednio maja cokolwiek wspólnego z odebraniem prawa jazdy np. ile d tej pory sie przejechało kilometrów, jaki odcinek by najdłuższy, która przejechało sie w jednym kawałku. Biegły najczęściej nie może sprawdzić, czy odpowiedzi są poprawne, ale może stwierdzić, czy przygotowaliście się na test w wystarczającym stopniu i czy traktujecie "Idiotentest" poważnie. Kto zbyt długo się zastanawia, ten na pewno wcześniej nie zajmował się tym tematem. Psycholog wyciąga z tego wniosek, że obchodzicie się nieodpowiedzialnie ze swoim stylem jazdy.

Pytania odnośnie własnego zachowania: Psycholog chce wiedzieć, czy przeanalizowaliście dobrze wasze zachowanie, które doprowadziło do odebrania prawa jazdy. Na przykład pyta, jak oceniacie swoje tamtejsze zachowanie. Jak zareagowaliście na pierwsze mandaty karne? Tutaj powinno się uwyraźnić, że rozumiecie swoje bledy i że zajmowaliście się swoim zachowaniem. Zwyczajne: "Popełniłem błąd" nie wystarczy. Ważne jest, aby uzmysłowić sobie, że nie chodzi tutaj o jednorazowy przypadek, który skończył się badaniem MPU. Chodzi o ogólne zachowanie w ruchu drogowym.

Pytania o zmiany: Badanie psychologiczno-medyczne jest przewidziane przede wszystkim po to, aby stwierdzić, czy zachowanie uczestnika ruchu drogowego, które ostatecznie doprowadziło do odebrania prawa jazdy, uległo zmianie. Odpowiednio należy się spodziewać pytań: Jak zmienił sie wasz styl jazdy w porównaniu z wcześniejszym okresem? Odpowiedzi powinny pokazać, że wasze nastawienie zasadniczo się zmieniło. Jeśli warunki życiowe były powodem wykroczenia w ruchu drogowym, to należy tutaj wykazać, że sytuacje uległa zmianie.

Pytania o spożycie alkoholu: Kto musi robić badanie MPU z powodu alkohol za kierownicą, ten będzie musiał odpowiedzieć na pytania odnośnie swoich przyzwyczajeń alkoholowych. Należą do nich również pytania o sytuacje życiową, problematykę alkoholową itp. ważne jest, aby odpowiadać szczerze i być sobą. Jeśli istnieją problemy z alkoholem, to nie będziecie w stanie przekonać biegłego, że jazda pod wpływem alkoholu była jednorazowym przypadkiem. Również na pytania o poziom tolerancji (czy ilości alkoholu musiały zostać zwiększone, aby wywołać działanie), powinniście odpowiadać szczerze.

Pytania po konsumpcji narkotyków: Jeśli zarządzono MPU, ponieważ w grę wchodziły narkotyki, to konsumpcja będzie tematem. Podobnie, jak w przypadku MPU związanego z alkoholem, będzie się pytać przede wszystkim o obchodzenie się z narkotykami przed odebraniem prawa jazdy i jak się to rozwijało potem. Odradza się konsumpcję narkotyków zbywać jako "jednorazowy wypadek". Biegli wiedza, że istnieje wysoka liczba niewykrytych przejażdżek po zażyciu narkotyków i że nie każdego udaje się złapać za pierwszym razem.

Jak powinniście odpowiadać na pytania podczas badania medyczno-psychologicznego (MPU)?

Podstawowa zasada przy odpowiedzi na pytani MPU: Szczerość. Wyuczone albo nieszczere odpowiedzi biegli rozpoznają natychmiast. Kto próbuje powiedzieć cos, co uważa, ze biegłemu się spodoba, ten będzie szybko rozszyfrowany. Ważne jest, aby móc wiarygodnie przekazać, że nastąpiła zmiana w zachowaniu i że jesteście stabilni. Odpowiedzi powinny pokazać, że zachowanie z przeszłości zostało przeanalizowane i że aktywnie nad tym pracowaliście. Najlepiej wychodzi to poprzez dokładne przygotowanie. Istnieją różne możliwości.

Przygotowanie do MPU

W 2017 roku okoli 88 tysięcy kierowców musiało przejść badanie MPU, około 36 procent z nich zostało przez biegłych psychologów uznanych za "nie nadających się" i odpadli, cztery procent odesłano do douczenia. Bez odpowiedniego przygotowania MPU może szybko stać się koszmarem. Dlatego radzi się ukończyć przed badaniem specjalny kurs. Ale uważajcie na oferty w Internecie, które "gwarantują" sukces. Tutaj często wykorzystuje się strach przed egzaminem.

Jakie możliwości istnieją, aby przygotować się do MPU?

Na początek należy postawić sprawę jasno, ze nie istnieje wzorcowa instrukcja, jak pozytywnie przejść badanie MPU. Dlatego ważne jest, aby przed badaniem przeanalizować powody odebrania prawa jazdy. Do przygotowania na pytania podczas MPU powołano specjalne instytucje i psychologów ruchu drogowego, którzy oferują poważne treningi przed "testem dla idiotów". Większość punktów egzaminacyjnych organizuje bezpłatne wieczory informacyjne, podczas których można się tez dowiedzieć o możliwości przygotowania. Te punkty nie mogą jednak oferować kursów przygotowawczych, często maja jednak spokrewnione firmy oferujące szeroki zakres kursów. Na przykład DEKRA ma swoja akademie Dekra-Akademie" albo "TÜV-Nord" ma spółkę "Nord-Kurs". Zasadniczo udział w kursie lub poradach jest dobrowolny. Nie jest też warunkiem zdania egzaminu. Kto jednak chce się doradzić, ten zwiększa swoje szanse an pozytywny wynik MPU. Te możliwości powstają przez:

Indywidualna porada: Podczas rozmowy z psychologiem ruchu drogowego wyjaśnia się, czego można oczekiwać podczas MPU i jak najlepiej dalej postępować. Podczas takiej rozmowy można wyjaśnić ważne odpowiedzi na możliwe pytania. Na przykład: Jak przebiega "test dla idiotów"? Jak wyglądają moje szanse, aby pozytywnie zaliczyć MPU? Kiedy mam się zgłosić na egzamin? Czy potrzebuję zaświadczenia lekarskie? Psycholog ruchu drogowego robi podczas rozmowy notatki, aby odpowiedzieć stosownie do waszego indywidualnego przypadku. Na koniec otrzymacie pisemny wynik, w którym ew. stoi, co powinniście jeszcze przed egzaminem załatwić i czy potrzebne są zaświadczenia lekarskie. Indywidualna porada jesz płatna. Najczęściej ceny leżą miedzy 70 a 100 euro za godzinę.

Kurs przygotowawczy: Kto się nie czuje na siłach, ten może wziąć udział w kursie przygotowawczym, indywidualnym albo grupowym. NA takim kursie analizuje się własne przypadłości, podłoże i konsekwencje swoich czynów. Dlaczego musze iść na MPU? Dokonuje się podsumowania stanu faktycznego. Następnie idzie o temat przemiany. Jak mam zmienić moje własne nieprawidłowe postępowanie? Przy wsparciu psychologicznym i ew. grupy powinno się wypracować pierwsze kroki zmiany postępowania. Potem następuje faza próbna, w której testuje się nowe zachowanie i zbiera doświadczenia.

Ceny takich kurów przygotowawczych kształtują się zależnie od organizatora w przedziale między 500 a 1000 euro za  cały kurs.  


https://mpu-programm.de/

bottom of page