top of page

Już po wyborach!

Procentowy podział głosów w RFN (Frekwencja: 61,4%)

CDU/CSU ostatnio: 35,3% .............28,9%

Grüne ostatnio: 10,7%....................20,5%

SPD ostatnio: 27,3%........................15,8%

AfD ostatnio: 7,1%............................11%

Linke ostatnio: 7,4%..........................5,5%

FDP ostatnio: 3,4%...........................5,4%

PARTEI ostatnio: 0,6%......................2,4%

Freie Wähler ostatnio: 1,5%............2,2%

Tierschutz ostatnio: 1,2%................1,4%

ÖDP ostatnio: 0,6%..........................1%

Volt ostatnio: -% ..............................0,7%

Familie ostatnio: 0,7% ....................0,7%

Piraten ostatnio: 1,4% ...................0,7%

Inne ostatnio: 2,8% .........................3,8%

Podział miejsc w PE

Saksonia-Anhalt [%]

CDU..................24

AfD...................16,4

LINKE...............15,0

SPD..................13,7

GRÜNE..............8,4

FDP....................5,9

Inne.................16,0

POLSKA [%]

PiS..................................45,38

Koalicja Europejska......38,47

Wiosna ............................6,06

Konfederacja ..................4,55

Kukiz15 ............................3,69

Lewica Razem .................1,24

Europejczycy wybrali nowy parlament. Podsumowując kampanie wyborcze w Polsce i w Niemczech można stwierdzić, że to właśnie w Polsce wygrała centroprawica, a liberałowie otrzymali poparcie w wielu regionach. W obydwu krajach dawni komuniści zostali odesłani do lamusa.

Kampanii wyborczej w RFN towarzyszyła wrzawa, jeśli nie przerażenie tzw. partii ludowych, które znajdują się od lat przy władzy. Wszelkie nowe partie pojawiające się na arenie politycznej stygmatyzuje się tutaj natychmiast, próbując zaszeregować je jako "niebezpieczną" ekstremę. Nie powiodło się to w dawnej NRD - tutaj Alternatywa dla Niemiec - AfD zastąpiła Lewicę i jest w bardzo wielu okręgach najsilniejszą partią, przed CDU. Oczywiście tematy poruszane przez AfD oraz spektrum jej działaczy, różnią się na Wschodzie Niemiec zasadniczo od tych w "starych" krajach federalnych. Bardzo trudno jest również jednoznaczne zdefiniować ich stosunek do Polaków. Głębszą analizę spróbujemy przedstawić wkrótce.

Drugim problemem partii "ludowych" okazał się być brak kontaktu z młodymi wyborcami: wśród osób poniżej "trzydziestki" Zieloni otrzymali najwięcej poparcia. Warto przy tym wspomnieć, że równolegle z wyborami do PE przeprowadzono wybory samorządów lokalnych w kilku krajach federalnych, gdzie tendencja w stronę ochrony środowiska się potwierdziła.

Politycy przyzwyczajeni do rządzenia w wygodnych koalicjach, gdzie opozycja może sobie najwyżej pokrzyczeć z mównicy, Będą musieli poszukać nowego zajęcia, albo się dostosować do nowych warunków - bardziej przypominających demokrację, niż obecny system, w którym zniewolenie posła dyscypliną partyjną skutkuje m.in. tym, że o polityce państwa nie stanowi społeczeństwo, tylko sekretarz partii.

W ostatniej chwili przed wyborami, niemieckie społeczeństwo, szczególnie jego młodsza część korzystająca na co dzień z internetu: młody człowiek o pseudonimie "Rezo" opublikował na YouTube prawie godzinny film p.t. "Zniszczenie CDU", w którym zdemontował niemieckie partie rządzące w Wielkiej Koalicji - tzw. GroKo, czyli CDU i SPD. Przy okazji obnażył również brak kompetencji polityków z AfD. Rezo wypomniał rządzącym łamanie obietnic wyborczych, brak wyczulenia na problemy ekologiczne, rozdawanie bogatym i zabieranie biednym, sprzedaż broni do krajów prowadzących wojny albo rządzonych przez dyktatury oraz służalczość wobec Stanów Zjednoczonych i niekompetencję funkcjonariuszy partyjnych. Być może obudził w ten sposób miliony młodych Niemców, którzy martwią się o przyszłość - nie tylko swoją, nie tylko Niemiec i nie tylko Europy. A jest się czym martwic: sekretarz generalna CDU Annegret Kramp-Karrenbauer zamierza ograniczyć wolność wypowiedzi w Internecie…

Aktuelle Beiträge

Alle ansehen

Powraca pręgierz i kozioł ofiarny

18.02.2024 WELT & KIRCHE Stefan Mückl Według prawnika kanonicznego Droga Synodalna obwinia system kościelny za osobistą winę i stosuje bezprawną taktykę zawstydzania. Kościół w Niemczech przeżywa trud

Empfohlene Einträge
Aktuelle Einträge
Archiv
Schlagwörter
Folgen Sie uns!
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page