top of page

Skrót zarządzenia Biskupa Diecezji Magdeburg dra Gerharda Feige w zw. z epidemią koronawirusa

Aktualisiert: 20. Jan. 2021

Niniejszym zarządzam dla Diecezji Magdeburg -

na początek z mocą do 3 kwietnia 2020 - co następuje:

Msze Święte:

Obowiązują aktualne zarządzenia waszych gmin. Te znajdziecie w internecie pod:

https://ms.sachsen-anhalt.de/themen/gesundheit/aktuell/coronavirus/

Saksonia: https://www.sms.sachsen.de/coronavirus.html

Brandenburgia: http://www.landkreis-elbe-elster.de/, http://www.stadt-brandenburg.de/, http://www.osl-online.de/gesundheitsamt/


Osobom starszym, chorym i osłabionym zaleca się, aby nie przychodziły na msze święte do kościoła. Osoby, które przebywały w ubiegłych tygodniach w strefach zagrożenia, prosimy również o pozostanie w domu. O strefach zagrożenia informuje Instytut Roberta Kocha: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/nCoV.html


Obecnie w miastach Halle i Dessau zabronione są wszelkie imprezy publiczne. Dla parafii dotkniętych tym zakazem oznacza to, że nie odbywają się msze święte.

Należy dochowywać zaleceń Niemieckiej Konferencji Biskupów.


Celem ochrony przed zarażeniem i rozprzestrzenianiem wirusa w Diecezji Magdeburg stosuje się obowiązkowo zarządzenia higieniczne Niemieckiej Konferencji Biskupów.


Należą do nich:

Zbiorniki z wodą święconą w kościołach i kaplicach muszą zostać opróżnione. Należy unikać kontaktu fizycznego i uścisków dłoni - również podczas przekazywania znaku pokoju. Komunia św powinna być rozdawana wyłącznie do ręki.


Kapłani i ministranci powinni przed mszą umyć ręce i ew. użyć środków do dezynfekcji. U kogo zachodzi podejrzenie zachorowania albo kto przebywał w ostatnich tygodniach w strefach zagrożenia, ten nie powinien sprawować mszy świętej. Obowiązuje to szczególnie prowadzących Słowo Boże, ministrantów i pomocników. Kapłani nie powinni w takim przypadku prowadzić mszy świętej.


Wszystkich wierzących, w których parafiach nie odbywają się msze święte oraz tych, którzy czują się zagrożeni albo którzy mogliby zagrozić innym, zwalnia się z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy św. Polecam im możliwość śledzenia mszy św. w radio lub w telewizji:


W niedzielę 15 marca 2020 można wysłuchać następujących katolickich mszy św.:

o godz. 10.00 na NDR z Kościoła Św. Mikołaja w Langegoog

10.05 na Deutschlandfunk

www.domradio.de

Wszystkie msze św. w radio i w telewizji znajdziecie pod:

gottesdienste.ard.de i www.zdf.de/gesellschaft/gottesdienste

Gerhard Feige

Biskup

Empfohlene Einträge
Aktuelle Einträge
Archiv
Schlagwörter
Folgen Sie uns!
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page