top of page

KORONA - CO ROBIĆ?


Wirus COVID-19-Virus może u każdego człowieka wywołać inne objawy. Większość zarażonych cierpi na lekkie lub średnio ciężkie objawy i dochodzi do zdrowia bez potrzeby hospitalizacji.

Częste objawy:

· Gorączka

· Suchy kaszel

· Zmęczenie

Rzadkie objawy:

· Bóle mięśni

· Bóle gardła

· Biegunka

· Zapalenie rogówki

· Bóle głowy

· Zanik smaku i węchu

· Przebarwienie palców rąk i nóg albo wysypka

Chrońcie siebie i innych w najbliższym otoczeniu, informując się i stosując odpowiednie środki ostrożności. Stosujcie się do zaleceń waszych lokalnych urzędów zdrowia.

W ten sposób zapobiegacie rozprzestrzenianiu się COVID-19:

· Częste mycie rąk przy użyciu wody i mydła albo środka do dezynfekcji na bazie alkoholu.

· Zachowanie odstępu bezpieczeństwa od osób kaszlących lub kichających.

· Noszenie maski, gdy odstęp nie może być zachowany.

· Niedotykanie rękami oczu, nosa i ust

· Zasłanianie nosa i ust podczas kichania, albo kaszel lub kichanie w zgięcie łokcia.

· Pozostańcie w domu, jeśli czujecie się chorzy.

· Zwróćcie się do lekarza, jeśli macie gorączkę, kaszel albo problemy z oddychaniem.

· Zadzwońcie do praktyki lekarskiej, zanim się tam udacie. Lekarz może was wtedy prędzej skierować w odpowiednie miejsce. To służy waszej ochronie i zapobiega rozprzestrzenianiu wirusów oraz innych chorób zakaźnych.

Maski

Maski mogą przeszkadzać w przenoszeniu wirusa z noszącego maskę na inne osoby. Nie stanowią one całkowitej ochrony przed COVID-19 i powinny być stosowane jako dodatek to innych środków zapobiegawczych, jak odstępy i higiena. Stosujcie się do zaleceń miejscowego urzędu zdrowia.

Obecnie nie ma specjalnych szczepionek i leków przeciwko COVID-19. Badane są metody leczenia, jednak musza one przejść przez szereg badan klinicznych.

Samopomoc

Jeśli jesteś chory(a), odpoczywaj, dużo pij i bogato się odżywiaj. Przebywaj w innym pokoju, niż współmieszkańcy i w miarę możliwości korzystaj z własnej - osobnej łazienki. Czyść i dezynfekuj regularnie powierzchnie, których dotykasz.

Prowadź w domu zdrowy tryb życia. Jedz zdrowo, wysypiaj się, zażywaj ruchu, a z przyjaciółmi kontaktuj się telefonicznie albo przez Internet. W tych trudnych czasach dzieci potrzebują szczególnej uwagi i wsparcia ze strony dorosłych. Zachowaj o ile możliwe normalny przebieg dnia wraz z rutynowymi czynnościami.

W sytuacjach kryzysowych, jak ta, jest normalne, że możesz odczuwać smutek, stres albo dezorientację. Pomóc mogą rozmowy z przyjaciółmi i z krewnymi, którym ufasz. Jeśli to wszystko jest dla ciebie za dużo, porozmawiaj z fachowym psychologiem lub doradcą.

Pomoc lekarska

Jeśli masz tylko lekkie objawy i poza tym nie cierpisz na inne choroby, to odizoluj się w domu. Skontaktuj się z lekarzem albo zadzwoń pod numer Hotline COVID-19, aby się doradzić.

Jeśli masz gorączkę, kaszel i problemy z oddychaniem, udaj się do lekarza, ale zadzwoń uprzednio do praktyki lekarskiej!


Za WHO

Aktuelle Beiträge

Alle ansehen

Katedra Magdeburska

Nie ma w Magdeburgu drugiej budowli tak ściśle związanej z historią miasta, jak Katedra Świętego Maurycego i Świętej Katarzyny. Obecną świątynię wzniesiono na miejscu zniszczonej w 1207 r. przez pożar

Powraca pręgierz i kozioł ofiarny

18.02.2024 WELT & KIRCHE Stefan Mückl Według prawnika kanonicznego Droga Synodalna obwinia system kościelny za osobistą winę i stosuje bezprawną taktykę zawstydzania. Kościół w Niemczech przeżywa trud

Opmerkingen


Empfohlene Einträge
Aktuelle Einträge
Archiv
Schlagwörter
Folgen Sie uns!
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page