top of page

Tesla na wodór już na drogach


W USA powstaje wodorowa odpowiedź na samochody wyścigowe z napędem benzynowym lub elektrycznym: Hyperion XP-1 osiąga do 355 km/h i rozpędza się do 97 km/h w 2,2 sekundy. Jednak tym, co spędza sen z powiek budowniczym aut na baterie, jest jego zasięg: 1.600 km. Boild pokazał się ostatnio na ulicach Las Vegas.

Hyperion XP-1 brzmi zbyt dobrze, aby to była prawda. I to może być powodem, dla którego firma Hyperion zdecydowała się na kilka rundek swoim bolidem napędzanym reaktorem na wodór wykręcić w Las Vegas. "Zobaczcie, on na prawdę istnieje!" To co turyści i gracze zobaczyli w Las Vegas spowodowało na pewno u wielu z nich opadnięcie szczęki.

Hyperion XP-1 miął być pokazany na 2020 New York Auto Show, która to impreza nie odbyła się przez pandemię. Zaprezentowano go zatem wirtualnie. Następnym planowanym terminem był coroczny Consumer Electronics Show (CES), jednak i ta impreza została odwołana. Ekipa Hyperiona przejechała się zatem na spacer do pustynnego miasta, o czym donosił magazyn motoryzacyjny Motor1.

Hyperion pokręcił się trochę przed fontanna słynnego hotelu Bellagio, ale przy osiągach rzędu 355 km/h nie mógł w mieście pokazać, co na prawdę potrafi. Hyperion waży około 900 kg, co dla pojazdów na baterie jest zupełną abstrakcją. Podobnie jego zasięg: ok. 1.600 km. Pojazd porusza się na całkowicie niezależnym podwójnym zawieszeniu wahadłowym, które zbudowane jest z lekkich stopów aluminium używanych w technologii kosmicznej. Wysokość regulowana hydraulicznie.

Aktywne spoilery z panelami solarnymi podkreślają aerodynamikę i redukują zużycie energii. Dyfuzor z materiału wzmocnionego Kevlarem i wymuszony wlot powietrza pod podłogą dbają o to by powietrze płynęło przy wysokich prędkościach tam, gdzie należy.

Samochód wyposażony jest w 134-ro-calowy szklany elektronicznie przyciemniany dach, kontrolowane jest również przyciemnienie szyb. XP-1 dysponuje też siedzeniami z węglików spiekanych obciągniętych skórą. Na desce rozdzielczej umieszczono ekran wielkości 98 cali ze sterowaniem bezdotykowym.

XP-1 przypomina trochę Bugatti Chiron, a brzmi ekskluzywnie i taki tez ma być: w USA powstanie do końca 2022 roku 300 sztuk tego ręcznie produkowanego pojazdu.

Cena, struktura sprzedaży i serwisu, wydajność reaktora oraz dokładne konfiguracje silników nie są jeszcze zgodnie z informacją prasową Hyperiona do końca postanowione. Również pojemność zbiornika na wodór nie jest jeszcze znana.

Hyperion to firma technologiczna składająca się z oddziałów Hyperion Energy, Hyperion Motors i Hyperion Aerospace. Wszystkie te oddziały koncentrują się na uzyskiwaniu energii z wodoru, a siedziba firmy Hyperion znajduje się w Orange w Kalifornii.

Hyperion ist ein Technologieunternehmen, das aus den drei Geschäftsbereichen besteht. Alle Bereiche konzentrieren sich auf wasserstoffbasierte Energieerzeugung und -bereitstellung. Hyperion hat seinen Sitz in Orange, Kalifornien.

Za: efahrer.com

Aktuelle Beiträge

Alle ansehen

Katedra Magdeburska

Nie ma w Magdeburgu drugiej budowli tak ściśle związanej z historią miasta, jak Katedra Świętego Maurycego i Świętej Katarzyny. Obecną świątynię wzniesiono na miejscu zniszczonej w 1207 r. przez pożar

Powraca pręgierz i kozioł ofiarny

18.02.2024 WELT & KIRCHE Stefan Mückl Według prawnika kanonicznego Droga Synodalna obwinia system kościelny za osobistą winę i stosuje bezprawną taktykę zawstydzania. Kościół w Niemczech przeżywa trud

Comentários


Empfohlene Einträge
Aktuelle Einträge
Archiv
Schlagwörter
Folgen Sie uns!
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page