top of page

Polish Christmas Meeting

Dnia 19.12.2017 w Magdeburgu, przy ulicy Walther-Rathenau-Straße 19, w siedzibie IKUS Magdeburg, odbyło się Polskie Spotkanie Świąteczne - tzw. "Opłatek", zaadresowane przede wszystkim do studentów, zarówno polskich, jak i międzynarodowych. Warto podkreślić, że było to już drugie spotkanie przedświąteczne organizowane w Magdeburgu - pierwsze miało miejsce rok temu.

W przygotowaniach wzięli udział: Alicja Bukowska, Anna Potempska, Bartek Bukowski i Bartosz Schirmer.

Rozpoczęcie miało miejsce o godzinie 18.00. Wcześniej organizatorzy wraz z kilkoma polskimi studentami przystrajali salę i przygotowywali potrawy.

O godzinie 19.00 nastąpiło oficjalne powitanie zgromadzonych oraz krotka przemowa nt. tradycji i zwyczajów świątecznych w Polsce, wygłoszona przez Bartka Schirmera.

Następnie serwowano potrawy świąteczne, czyli tradycyjny barszcz z uszkami, pierogi, sałatki warzywne, kanapki ze śledziem, ciasta i wiele innych.

Około godziny 20.30 rozpoczęto kolędowanie. Zgromadzonym zostały rozdane śpiewniki z tekstami kolęd po polsku, niemiecku i angielsku. Zwłaszcza

kolędowanie po polsku dla niepolskich studentów było dużą atrakcją i dobrą zabawą. Na koniec, około godziny 22.00 rozdane zostały kieliszki z polską wódką i wzniesiony został toast za pomyślność zgromadzonych w 2018 roku i radosny przebieg Świąt. Spotkanie zakończyło się krotko po godzinie 22.00 ze względu na ciszę nocną.

Po posprzątaniu sali część uczestników kontynuowała zabawę w nieformalnym charakterze w prywatnych domach.

Według listy uczestników wydarzeniu wzięło udział 85 osób z całego świata.

Przebiegło ono w bardzo serdecznej atmosferze i spotkało się z dobrym odbiorem gości.

Zarówno jedzenie jak i dekoracje podobały się bardzo gościom. Także przedstawiciele IKUS-a obecni na wydarzeniu są zadowoleni ze współpracy. Jest to pozytywny znak i pozwala mieć nadzieję na współpracę i wsparcie z ich strony przy kolejnych polskich imprezach.

Jeżeli wydarzenie będzie kontynuowane w następnych latach, to można pomyśleć o zwiększeniu różnorodności serwowanych potraw oraz przygotowaniu dodatkowych atrakcji. Zaopatrzyć się też należy w większą ilość grzańca i piwa.

Ze świątecznymi pozdrowieniami,

Bartosz Schirmer

Fotki: Anna Potempska

Aktuelle Beiträge

Alle ansehen

Katedra Magdeburska

Nie ma w Magdeburgu drugiej budowli tak ściśle związanej z historią miasta, jak Katedra Świętego Maurycego i Świętej Katarzyny. Obecną świątynię wzniesiono na miejscu zniszczonej w 1207 r. przez pożar

Powraca pręgierz i kozioł ofiarny

18.02.2024 WELT & KIRCHE Stefan Mückl Według prawnika kanonicznego Droga Synodalna obwinia system kościelny za osobistą winę i stosuje bezprawną taktykę zawstydzania. Kościół w Niemczech przeżywa trud

Empfohlene Einträge
Aktuelle Einträge
Archiv
Schlagwörter
Folgen Sie uns!
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page