top of page

Wystawa w Ratuszu

Władysław Bartoszewski - ruch oporu, wspomnienia, pojednanie

wystawę pod takim tytułem otwarto w dniu 4 września br. w Ratuszu Miejskim w Magdeburgu przy Kleiner Markt.

Otwarcia dokonał Nadburmistrz Miasta Stołecznego Magdeburg, pan dr Lutz Trümper.

Wprowadzenia do wystawy dokonali: pani Anita Baranowska-Koch z "Bartoszewski - Initiative" oraz pan Marcin Barcz, kurator wystawy i długoletni współpracownik oraz osobisty referent Władysława Bartoszewskiego.

Wystawa poświęcona jest dorobkowi życia zmarłego w kwietniu 2015 roku, byłego więźnia obozu w Auschwitz, ministra spraw zagranicznych, historyka, laureata Nagrody Cesarza Ottona Miasta Stołecznego Magdeburg - Władysława Bartoszewskiego i prowadzi tematycznie przez zagadnienia z życia Bartoszewskiego, które były dla niego najważniejsze oraz przez powiązane ze sobą losy Polaków, Niemców i Żydów. Wystawa opowiada równocześnie o oporze swobodnie myślącego człowieka przeciw wszelkim formom ucisku, o ofiarach prześladowań i pokazuje, gdzie mimo cierpień z przeszłości może dokonać się pojednanie. Wystawa ta ukazuje pośrednio również najmłodszą historię Polski.

W ubiegłym roku powstała w Berlinie "Inicjatywa Bartoszewskiego" (www.bartoszewski-initiative.de), który dzięki wsparciu Federalnej Rzecznik ds. Kultury i Mediów przyczyniła się do zrealizowania tej ekspozycji w miejscach związanych z działalnością Władysława Bartoszewskiego.

Wystawa czynna jest od 4 do 28 września 2018, od poniedziałku do piątku, w godz. od 9.00 - 18.00.

Aktuelle Beiträge

Alle ansehen

Katedra Magdeburska

Nie ma w Magdeburgu drugiej budowli tak ściśle związanej z historią miasta, jak Katedra Świętego Maurycego i Świętej Katarzyny. Obecną świątynię wzniesiono na miejscu zniszczonej w 1207 r. przez pożar

Powraca pręgierz i kozioł ofiarny

18.02.2024 WELT & KIRCHE Stefan Mückl Według prawnika kanonicznego Droga Synodalna obwinia system kościelny za osobistą winę i stosuje bezprawną taktykę zawstydzania. Kościół w Niemczech przeżywa trud

Empfohlene Einträge
Aktuelle Einträge
Archiv
Schlagwörter
Folgen Sie uns!
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page